Get Adobe Flash player

Сьогодні у Чернігові нащадки розстріляних ромів вшанували пам’ять жертв нацизму

 

У Чернігові нащадки розстріляних під час Другої світової війни ромів вшанували сьогодні пам’ять жертв нацизму.

У 1942 році за три дні з 1-го по 3-тє серпня в лісі за Черніговом, на території теперішнього селища Астра, окупанти розстріляли близько п’яти тисяч людей ромської національності. Їх звозили сюди з Чернігівщини, з сусідніх областей, Білорусі, Росії та Польщі. Про це розповіли нащадки загиблих. Зараз на цьому місці спорудили пам’ятник. Імена більшості жертв досі невідомі, їх продовжують з’ясовувати історики.

Марина Казанська – виконавчий директор громадської організації «Романо дром»: «Це не єдине місце, де загинули роми: їх знищували в Павлівці, в Корюківці, в Борзні, в Ніжині. Ми хочемо всі ці місця дослідити й нанести на Гугл-карту всі місця, де були масові розстріли ромен… Припускають, що тут загинуло близько п’яти тисяч людей, тому що щодня вивозили на розстріл по півтори тисячі».

Іван Дементов – онук загиблих: «Спочатку німці зібрали всіх і сказали: «Ми вас перевеземо до Бесарабії, де влаштуємо вам гарне життя. Люди не вірили, але куди було діватися – це ж під автоматами! Хто зміг втекти – вижив, а хто не встиг – тих привезли сюди й розстріляли. З моєї сім’ї  загинули дід, бабуся й семеро їх дітей. Залишилося тільки двоє… Тут у Чернігові жило багато ромів: на Кордівці, на Лісковиці… Усіх тут поклали. Тільки одна чи дві сім’ї змогли втекти.. Не повинна забувати молодь, що у них були й загинули дідусі, бабусі… Це потрібно, щоб дитина росла як людина. Треба, щоб росла здорова нація. А як її виховати – це залежить від того, хто їх ростить».

 

Передачі


ПогодаКурси валют