Get Adobe Flash player

У Чернігові показали без захисних вітрин тисячолітній артефакт — печатку князя Святослава (відео)

У Чернігів на декілька годин привезли печатку князя Святослава. На артефакт 10-го століття можна було подивитись «вживу», без захисної вітрини. Річ, якої тисячу років тому торкалась рука Святослава Хороброго, декілька десятиліть провела у приватній колекції в Росії. Про історію печатки та історію її повернення додому, в Україну – далі в сюжеті.
Свинцевий диск діаметром 3 сантиметри. З обох боків особистий герб князя Святослава – двозуб. Третій зубець до нього додав син Святослава Володимир – на честь батька. Це праобраз нинішнього гербу України, розповідає історик Олександр Алфьоров про артефакт, якого більш як тисячу років тому торкалась рука Святослава Хороброго.
Олександр Алфьоров, історик: «Датувати печатку вдалося – це 970-972 рік, останні роки існування Святослава. Ми можемо чітко сказати, що це артефакт оригінальний, реліквія, якої торкався Святослав»
Печатку Олександр Алфьоров привіз у Чернігів на декілька годин. Показує без захисної вітрини, можна роздивитись впритул.
Ірина Петриченко, доцент кафедри історії університету «Чернігівський колегіум» : « Я сама викладач історії. Надзвичайно цікаво. Ми з задоволенням прийшли. Чесно кажучи, це велика рідкість, щоб у близькому доступі річ тисячолітньої давнини, ти можеш до неї наблизитись без всяких захисних пристроїв.»
Такою печаткою князь Святослав завіряв грамоти й листи. З неї почалась нова епоха української дипломатії – до Святослава використовувалась традиція «княжого слова», розповідає історик.
Олександр Алфьоров, істори: «Печатка нам подає тодішню офіційну мову світу – грецьку, і подає титул князя перекладений на мову Візантії – величезної імперії. Це свідчення цивілізаційного вибору тодішньої України – увійти до європейської світової дипломатії»
Печатка декілька десятиліть знаходилась у приватній колекції в Росії. В Україну повернулась у 2016-му.
Олександр Алфьоров, історик: «Печатка була знайдена близько 30 років тому під час незаконної розкопки на території Києва ще в радянський час і вивезена одним з російських археологів. Після його смерті родичі стали розпродавати кабінет його з речима і ця печатка всплила, людям, які займаються історією, стало відомо, що вона існує. Операція була достатньо складною, було кілька етапів, деталі ми поки не відкриваємо, бо було задіяно багато людей, щоб повернути її в Україну, в час російсько-української війни це особливо цінний подарунок
Чернігів став першим містом після столиці, де презентували печатку Святослава Хороброго. Далі вона поїде Україною.

Передачі


ПогодаКурси валют