Get Adobe Flash player

Традиції писанкарства у Новгород-Сіверському районі: писанки двокольорові, з крупним орнаментом

В середу та четвер напередодні Великодня українські жінки роблять крашанки, писанки. В Дігтярівці, що на Новгород-Сіверщині писанкарством займаються різні покоління – вісімдесятилітні бабусі і шестирічні діти майстерно вимальовують візерунки. До традиційних орнаментів додають сучасні мотиви. Строгих правил не дотримуються, проте і самобутності не втрачають. Дігтярівські писанки двокольорові, з крупним орнаментом.
Віра Іванець родом з Ічнянщини, проте вже пів століття живе в Дігтярівці. Жінка ще молодою дівчиною вчилась писанкарству у місцевих.
Щороку напередодні Великодня у середу надвечір Віра Леонідівна дістає писачок, ємність з воском, виводить зображення на яйцях. Візерунки виходять крупні, займають весь простір писанки. У дігтярівських розписах геометричні орнаменти поєднуються з рослинними.
Писання писанок для пані Віри огорнене особливою святістю, жінка займається цим на самоті. Проте, якщо молодь просить навчити – ніколи не відмовляє.
Віра Іванець розповідає дітям про розмаїття дігтярівських візерунків. Показує – як писати квіти, грабельки, ялинки, дубове листя. Розповідає про символіку цих малюнків. Згодом пропонує самим розписати яйця.
Дігтярівські писанкарки у віск додають сажу. Запевняють – тоді малюнок чіткіший, гарно виглядає на білому тлі. Після зустрічі з майстринею діти виготовлятимуть писанки вдома.
Дігтярівська писанкарка порадила учням – не дарувати нікому видутих розписаних яєць. Старожили вважали – то недобрий знак, бо писанка – символ життя.

Передачі


ПогодаКурси валют