Get Adobe Flash player

Лисички на Різдво: чернігівці збирають врожаї грибів серед зими. ВІДЕО

Гриби на Різдво – чернігівці хваляться фотографіями свіжозібраних лисичок. Навіть для фахівців-біологів це відкриття: якщо опеньки взимку в нашій місцевості траплялися й раніше, то про лисички на Різдво науковці чують уперше. І пов’язують цей із аномально теплим початком року.

Чернігівка Лілія Духно поїхала на Різдво до батьків у село ПрибиньКорюківського району, а потрапила ніби до казки «Дванадцять місяців»: пішли з батьком у ліс і назбирали грибів-лисичок. Підказали їм цю ідею місцеві мисливці. Зібрали гриби в неділю, коли були вже приморозки. Але по всьому видно, що лисички свіжі.

«За півгодини – ось, півкілограма. Видно було, що виросли вони два-три дні тому… Ще не перебрані вони – на них намерзлий мох, хвоя. Відтануть, можна буде перебрати і вживати. Смакові властивості збереглися», — каже Лілія Духно.

Майже всі, хто виріс у корюківських лісах – досвідчені грибники, розповідає Лілія. Але й для її земляків це несподіванка.

«Батько теж говорить, що бачить таке вперше. Односельці казали, що бачили й маслюки цими вихідними».

Лілія – наша колега, журналіст Чернігівської філії НСТУ. Коли вона розмістила фотознімки дарів лісу в соцмережах, інші користувачі почали ділитися своїми знахідками й спостереженнями: як серед зими ростуть гриби, прокидаються рослини й тварини.Еколог Юрій Карпенко каже, що деякі види грибів нерідко ростуть під час відлиги. Але саме про лисички взимку чує вперше.

Юрій Карпенко – завідувач кафедри екології та охорони природи Національного університету «Чернігівський колегіум».

«Взимку ми збирали гливи (вешенки) й опеньки. Лисички – це вперше така новина».

Потепління розбудило комах, призвело також до появи бруньок і цвітіння рослин.

«Незабудки, «анютині очка», маргаритки, навіть троянди…»

Зараз на черзі знову похолодання, яке за прогнозами триватиме близько десяти днів. Гриби припинять ріст, частина пробуджених рослин і тварин загине або буде пошкоджена, каже науковець.

«Частина грибниці буде пошкоджена морозом, а частина буде спати до весни, і порадує новим врожаєм.. Показові зараз зимові метелики, комарі. Ті з них, які не знайдуть сховку в шпаринах, загинуть».

Потерпає від перепадів температури й озимина на полях. Селянам доведеться навесні підсівати зернові на частині полів, щоб улітку бути з хлібом. А сім’я нашої колеги буде зі смачною стравою вже сьогодні.

Передачі


Погода



Курси валют