Get Adobe Flash player

14 грудня в Україні вшановують ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС (відео)

 

В цей день у 1986 році було офіційно повідомлено про закінчення будівництва саркофагу над четвертим енергоблоком. Самі ліквідатори вважають 14 грудня святом, адже попри все їм вдалося приборкати страшного ворога – мирний, як спочатку здавалося, атом.

Чотирнадцятого грудня 1986 року було офіційно повідомлено про  закінчення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської атомної електростанції. І саме в цей день щороку в Україні вшановують ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС. Самі вони кажуть, що 14 грудня – це свято і щасливий день – бо ще живі. Сергій Романченко боровся з наслідками катастрофи з 1986-го 1989 рік. Був дозиметристом. Каже, вражала відданість справі і мужність ліквідаторів. Рятували не лише батьківщину, а й всю Європу ціною власного життя. Тоді для них героїзм став буденністю.

Сергій Романченко, ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС: «Якщо ти бачиш на приборі сотні рентген, і люди йдуть у те пекло. Його не видно, воно не колеться, не печеться, нічого. Але люди бачать по приборах, що або ти залишишся живим, або ні. Ніхто не гарантує тобі того, що ти завтра будеш здоровий».

Про ліквідаторів найчастіше говорять, як про мужніх чоловіків. Та серед них чимало й жінок. Ірина Симоновська у травні 1986-го була у складі загону пожежної охорони, займалася дезактивацією доріг і тварин.

Ірина Симоновська, ліквідатор аварії на ЧАЕС: «Мыли дороги, мыли этих бедных животных, которых потом всё равно уничтожали. Очень жутко было конечно, жалко было людей, которые были в неведении, которые не знали, так же как и мы, какой страшный вред приносит радиация. Страшно было смотреть на животных, на их испуганные глаза».

Три десятиліття після аварії  пройшли для ліквідаторів в умовах виживання, каже голова обласної організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» Анатолій Лігун. На місцевому рівні, запевняє, є і допомога, і підтримка, а от держава все більше забуває про ліквідаторів. І ще досі немає чіткої різниці між жертвами лиха та героями.

Анатолій Лігун, голова обласної організації ГО «Союз Чорнобиль України»: «Хотілося б, щоб влада зрештою розділила тих, хто рятував людство, ліквідовував наслідки аварії, і тих, хто постраждав від неї. Не можуть бути на рівні ці категорії».

Привід нагадати і довести, в першу чергу, собі, що не дарма тоді ризикували, — урочисте відзначення свята, вважають ліквідатори. В обласному філармонійному центрі вони зібралися, аби отримати привітання, почесні відзнаки і просто поспілкуватися.

 

Передачі


ПогодаКурси валют