Get Adobe Flash player

У Чернігові встановили ханукію (відео)

У Чернігові прямо у центрі міста встановили велику ілюміновану ханукію. Головний атрибут іудейського свята розмістили біля облмуздрамтеатру, недалеко від головного символу нового року – ялинки. Сьогодні, у християнське свято — День Андрія Первозванного, на ханукії запалять вже другу свічку. Про нову запозичену традицію детальніше розкажуть наші журналісти.

Ось таку ілюміновану споруду нещодавно встановили на центральній площі Чернігова. На перший погляд просто частина новорічної інсталяції. Та насправді – це атрибут іудейського свята Хануки. Голова Чернігівської єврейської общини Семен Бельман каже, ханукія — це традиційний восьмисвічник, який у Хануку має бути у кожному іудейському домі. Великі ханукії встановлюють на центральних площах міст. Така традиція колись вже була у Чернігові.

Семен Бельман, голова Чернігівської єврейської общини: «Оці встановлення ханукії на площах – це не в Україні придумали. Так роблять і в Європі, Америці. Ці свічки запалюють мери міст. Було так, що цю ханукію, колись у Чернігові запалював губернатор. Але вона була невелика, метри півтора».

Ханука – свято перемоги світла над темрявою. Саме тому протягом восьми днів на ханукії запалюють по одній свічці. Взагалі, святу вже більше двох тисяч років. Коли Ізраїль був під владою греків, які хотіли заборонити іудаїзм, — в країні піднялось жорстоке повстання. Після трирічної боротьби повстанці змогли визволити храм. Аби провести службу іудеї мали запалити семисвічник – мінору. Свічок не було і тому використовували оливкову олію, яка горіла тільки тиждень. Проте сталося диво — мінора горіла аж 8 днів. З того часу стало традицією запалювати восьмисвічник – ханукію.

Семен Бельман, голова Чернігівської єврейської общини: «Це була перша в історії війна за віру. Тоді, якщо б іудеї не відстояли б свою віру, то не було б християнства та ісламу».

У міській раді кажуть, до прохання іудейської общини встановити ханукію поставились з повагою. Адже представники будь-якої релігійної громади мають рівні права. Так, 25 грудня вперше на державному рівні в Україні святкуватимуть католицьке Різдво. У Чернігові також заплановані заходи на цей день.

Олександр Ломако, заступник Чернігівського міського голови: «В принципі всі люди мають рівні права і ми до цього ставимось толерантно. Ми пішли на зустріч общині. А як би виглядало, якби ми заборонили? Це була б образа велика. Ми толерантно ставимось до традицій святкування і до представників всіх віросповідань в нашому місті».

До речі, чернігівські іудеї пов’язують встановлення ханукії із встановленням новорічної ялинки, адже і на Хануку і на Різдво прийнято запалювати свічки, а ялинку у новорічні свята прикрашають вогниками. Сьогодні на чернігівській ханукії запалять другу свічку.

Передачі


ПогодаКурси валют