Get Adobe Flash player

Побачила світ книга про національно-визвольний рух кримських татар (відео)

Першими серед мусульманських народів надали виборчі права жінкам кримські татари. Історія Курултаю як національного зібрання кримськотатарського народу почалася сто років тому. У грудні 1917-го Курултаєм було оголошено Кримську Народну Республіку. Про події національно-визвольного руху кримськотатарського народу та його співпрацю з українцями розповідає книга «Не заросте травою поле бою».

«Не заросте травою поле бою» — книга кримськотатарського письменника Юнуса Кандима. Вона присвячена національно-визвольному руху кримськотатарського народу. Показано його через панораму життя і творчості Номана Челебіджіхана – першого голови уряду Кримської Народної Республіки. Вийшла книга у 2000-му році, та українською мовою перекладена лише тепер. Автор перекладу – уродженець Ічні, науковець Юрій Косенко.

Сергій Горобець, співробітник Українського інституту національної пам’яті: «Тут детально зібрано воєдино сама біографія Номана Челібіджіхана, інформація з архіву про події, що відбувалися в Криму, багато уваги приділено зв’язкам з Українським національно-визвольним рухом, це були партнерські відносини, і якраз кримські татари багато слідкували за тими подіями, які були на материковій Україні, багато в чому брали з нас приклад».

Номан Челебіджіхан виступав за те, щоб у Криму всі народи були рівні, щоб кримські татари мали можливість самовизначатися і розвиватися. Кримська Народна республіка була проголошена у грудні 1917-го, і Українська Народна Республіка її визнала. Вивчення історії показує, що про кримських татар багато брехали, каже представник інституту національної пам’яті Сергій Бутко. Між тим, вони разом з українцями воювали і проливали свою кров проти російського імперіалізму.

Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам’яті в області: «Це було якраз в грудні 1917 року, коли спільно проти більшовицького агресора воювали українці і кримські татари, це було під час Другої світової війни, коли разом воювали в УПА, і це зараз, коли кримські татари разом з іншими громадянами України воюють разом з українськими агресорами на Донбасі».

Курултай був не просто національним зібранням. Історики наголошують: він став прикладом політичної зрілості і культури народу.

Сергій Бутко: «Це була перша мусульманська країна, де брали участь у виборах жінки, і в Курултай було обрано 4 жінки. В Сполучених Штатах Америки повні виборчі права були дані жінкам тільки в 1920 році».

Книга «Не заросте травою поле бою» видана в Ічні накладом у тисячу примірників. На Чернігівщині їх лише два – у читальному залі обласної бібліотеки імені Короленка.

 

Передачі


ПогодаКурси валют