Get Adobe Flash player

26 років підтвердження Незалежності України (відео)

1 грудня 1991 року — Всеукраїнський референдум, визнання України як незалежної держави. Сьогодні історичний день, про це маємо пам’ятати, наголошують історики і громадські активісти – ті, хто 26 років тому просували національний рух. Вони зібралися разом за круглим столом, аби згадати, як то було.

 

Хвилина мовчання за загиблими – у п’ятницю на Прилуччині ховають бійця 25-ї бригади Віктора Маслова. Він один з тих, хто віддав своє життя за вільну Україну. Незалежність здобувалася роками, а остаточно була затверджена 1 грудня 1991 року, коли українці вийшли на референдум, аби відповісти на одне єдине питання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України». Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам’яті в області: «Референдум готувався органами державної влади, але самі розумієте, ця влада була перехідна, а головне, вона готувалася громадянським суспільством і провідну роль зіграв Народний Рух України. Саме він мобілізував всі сили, всі політичні партії, громадські організації, всіх громадян».

 

Коли об’єднуються всі, то і результат виходить майже 94% — так за Незалежну Україну проголосувала Чернігівщина, в той час як загальнодержавний показник був 90%. Тобто Чернігівщина була у національному русі на провідних позиціях, наголошують учасники подій. Валерій Сарана, голова Чернігівської крайової організації Народного Руху України (1990-1992р.): «26 років минуло, це вже сформувалося і виросло покоління, яке народилося в незалежній Україні, і для них ця дата мало про що говорить, а, дійсно, це був перелом, який остаточно засвідчив, що Україна буде незалежною».

 

Аби референдум відбувся, доклало сил чимало людей. До того ж одночасно з референдумом відбулися й перші в історії незалежної держави вибори Президента України. Тоді рухівці працювали на підтримку свого кандидата В’ячеслава Чорновола. Сьогодні вже немає в живих багатьох з учасників тих подій, але є ті, хто пам’ятають все. Сергій Соломаха,  голова обласної депутатської групи з референдумної роботи: «Наша Незалежність і сьогодні тримається на тому референдумі, який не можливо перекреслити і для всього світу. Тому що якщо тоді не пішли на цей референдум, а перед тим у тому ж 91-му році був референдум Всесоюзний, на якому було протилежне рішення, то ми б мали на сьогодні набагато більше проблем».

 

Тоді у 91-му утверджувалась нова українська державність. Проте право бути незалежними відстоюємо і досі.

Передачі


ПогодаКурси валют