Get Adobe Flash player

Право на любов для осіб з інтелектуальними порушеннями (відео)

Сьогодні в «системі недієздатності» знаходяться 40 тисяч українців – про це говорили учасники круглого столу на тему «Право на любов:  можливості для реалізації сексуальних та репродуктивних прав осіб з інтелектуальними порушеннями в Україні».  Ці люди позбавлені низки прав, в тому числі і права укладати шлюб. Активісти та психологи, представники громадських організацій звернулися до суспільства з проханням підтримати рух зі словами: «Життя одне, і коли приходить любов – то велике щастя і сила для кожної людини».

 

Визнані судом недієздатними – більше 40 тисяч українців позбавлені прав, в тому числі права укладати шлюб. Все вирішує опікун і навіть поскаржитися немає можливості – підпис під будь-якою заявою офіційно не визнається. Зауваження з цього приводу висловив комітет ООН з питань підтримки людей з інвалідністю. «Життя одне і коли приходить любов –то велике щастя і велика сила – підтримайте нас», — кажуть учасники круглого столу на тему «Право на любов: можливості для реалізації сексуальних та репродуктивних прав осіб з інтелектуальними порушеннями в Україні».

Раїса Кравченко,  виконавчий директор ГО «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю»: «Почуйте людей з інтелектуальними порушеннями. Вони є особистості, вони є громадяни, вони мають такі самі права, як всі інші люди. І в тому числі, вони мають право на любов. І коли ми говоримо про їх репродуктивні права, право народжувати, право любити, сексуальні стосунки, що вони мають право укладати стосунки, творити сім’ї, то постарайтесь їх підтримати і зрозуміти».

 

Протягом року заклади реабілітації та соціальних послуг моніторилися на предмет дотримання сексуальних та репродуктивних прав осіб з інтелектуальними порушеннями.

Павло Коротков, психолог: «До практичного психолога, до мене дуже часто звертаються люди, які мають певні інтелектуальні порушення. Їм дуже важко в суспільстві. Важко зрозуміти, чому так багато людей до них так погано ставляться. І це не тільки стосується підлітків або молоді, коли діти пальцями показують один на одного. Це і більш дорослі люди, які не з добротою і без толерантності ставляться».

Тетяна Полуянова, соціальний педагог: «Наши родители сформировались во время советского воспитания определенной модели, когда все темы по-европейски циничны и все физиологические компоненты, которые были заложены в курсе «Право на любовь» большинством из них категорически отвергались. И здесь моего, я признаюсь, авторитета не хватило на убеждение, что это нужно переступить свои табу и делать».

 

Переконання керівників громадських організації, що об’єднують людей зі схожими долями,  ґрунтуються на тому, що кожна людина, навіть з великими порушеннями, є повноцінною, унікальною особою. І має такі ж права, що й інші: передусім, право на любов і визнання та шанування як особистості.  Право  ж отримувати  допомогу, необхідну для духовного та особистого розвитку, має забезпечити держава.

Людмила Мазур, директор Чернігівського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді: «На 4 тисячі породіль в нашому міському пологовому будинку їх, в принципі, небагато – до 5%, але вони є. Це дівчата від 18 років, іноді неповнолітні, і саме соціальний працівник разом з юристом пологового будинку вирішують питання – чи має змогу і відповідальність нести ця молода жінка за цю дитину. За два роки у нас, на щастя, у нас не було таких фактів про те, що було потрібно вилучати дитину».

Регіна Гусак, директор Чернігівського навчально-реабілітаційного центру №2: «Наші учні є, на жаль, а особливо випускники, є в групі ризику якраз  сексуального насильства, і наша вина в тому теж є, тому що ми багато років обходили цю тему, боялися її. І головна мета посібників цих — створити безпечне середовище для цих дітей».

 

Замість системи опіки Європейський Союз пропонує запровадити систему підтримки в прийнятті рішень, в тому числі про любов, шлюб і секс – як підкреслюють експерти, кожна людина має право на свій вибір і на свою помилку.

Передачі


ПогодаКурси валют