Get Adobe Flash player

«Вертепна історія» — нова вистава обласного театру ляльок (відео)

 

Вічні теми протистояння добра і зла хвилювали людство завжди. Глобальні проблеми оригінально інтерпретувала харківська молода режисерка Яна Титаренко  у нетрадиційному вертепному дійстві. Прем’єрний показ «Вертепної історії» пройде у Чернігові 18 листопада.

 

Янгол грається Земною кулею. Грають ляльки, а думають люди. Причому не тільки актори, а й глядачі, котрі можуть упізнати себе в одному з чотирьох персонажів нової лялькової вистави «Вертепна історія» – наприклад, в образі Пана.

Антон Шеремок, актор Чернігівського обласного театру ляльок: «Це такий торгаш, він торгується, він продається; услужливий, улесливий. Він за копійку продасть все, що можна продати. Бо одна з головних думок нашої роботи – це все-таки натякнути людині, що золото не є головним. А цей персонаж – він продається».

 

Грають чернігівські актори театру ляльок, а сценарій і режисерське рішення належать харків’янці Яні Титаренко. В основі – мотив вертепу, але значно змінений.

Яна Титаренко, режисер вистави: «Не делим канонически на ярусы – нижний, верхний. Ну, во-первых, название не «Вертеп», а «Вертепная история». То есть ушли от одного слова «Вертеп». Это действительно такая история, где главные персонажи – Ангел и Черт. Вот – их борьба за власть».

 

Актор театру Антон Шеремок грає за двох – Пана та Янгола. Зізнається, що ці персонажі йому однаково рідні. Так вдається поєднати вічне й злободенне, земне й небесне.

Антон Шеремок, актор Чернігівського обласного театру ляльок: «Зрозуміло, що біблійну історію можна було б розгорнути в такій площині примітивній: там небо, янгол… Ні. Тут є конкретні питання, які ставить режисер, і є конкретні відповіді. Цим усе рішення цієї історії мені подобається… двісті разів ставили вертепи, різні були інтерпретації; але тут є дещо своє, самобутнє – те, що, я думаю, зацікавить глядача».

 

З режисеркою співпрацює київський дизайнер Наталія Ягупова, яка й одягнула Янгола та Пана – дві планшетні ляльки. А от Царем та Чортом «керують знизу» (говорячи мовою лялькарів).

Яна Титаренко, режисер вистави: «В спектакле есть две планшетные куклы – Ангел, Пан; есть такие представляющие объекты, как маски и костюмы; два персонажа – это Черт и Царь – вертепные классические куклы с управлением снизу».

 

Особливість цієї вистави – мінімалізм.

Яна Титаренко, режисер вистави: «Очень мало текста. В основном все положено на действие. И музыка – такое составляющее в спектакле немаловажное».

 

Зрештою, і проходитиме вистава не традиційно, як це завжди буває — під час Різдвяних свят, а будь-коли. Зате цілком відповідає традиціям зверненість «Вертепної історії» як до дітей, так і до дорослих.

Яна Титаренко, режисер вистави: «Театр должен задавать вопросы. Зритель должен выйти и задуматься: как я поступаю вчера, сегодня, завтра – и вынести урок из прошлого, и принести какую-то пользу завтра, в будущем».