Get Adobe Flash player

«Давня історія Роїща» (відео)

 

«Давня історія Роїща» — нова книга краєзнавця Олександра Ляшева. Написана вона на основі даних, отриманих під час археологічних розкопок. Охоплює період від доби бронзи до чотирнадцятого століття. Це вже четверте видання автора, присвячене історії населеного пункту.

 

Найдавніший період в історії Роїща Чернігівського району і долини річки Стрижень висвітлює нова книга краєзнавця Олександра Ляшева. Це вже четверте видання, присвячене селу, і за словами автора, дає початок ґрунтовному дослідженню історії населеного пункту. Описаний період – із доби бронзи до чотирнадцятого століття. Основа — археологічні дані, виявлені в ході розкопок на території долини Стрижня і села Роїща. Одна з найцікавіших знахідок відома ще із 70-х років минулого століття, проте тоді їй не надали особливого значення. Це два пряслиця п’ятого-сьомого століття із правосторонньою свастикою та свастикоподібними знаками. Самі по собі вони відкриття не становлять, та для дослідження цієї місцевості мають велике значення.

ОЛЕКСАНДР ЛЯШЕВ, краєзнавець: «Відомі пряслиця з Трої дуже великі, які були зі свастикою. На території села в ті давні часи жили люди, які знали цей знак, які використовували його в своєму побуті, це проливає певне світло на їхній духовний світ, на їхнє світосприйняття».

 

Ще досі тривають суперечки щодо походження назви села і того, як воно має правильно називатися – Роїще від слова «рій» чи Раїще – від «рай». У документах, каже дослідник, Роїще через «О» зустрічається починаючи з першої згадки у 1634 році.

ОЛЕКСАНДР ЛЯШЕВ, краєзнавець: «І в подальших документах XVII-XVIII століття воно всюди писалося як «Роїще» і сотня була Ройська. Якщо б це було від слова «рай», то, вибачте, щоб його так перекрутити, я дуже сумніваюся, що люди того часу, які були дуже богобоязні, могли таке зробити».

 

У новій книзі «Давня історія Роїща» Олександр Ляшев висуває нову версію, яку й сам називає дуже сміливою. Можливо, коріння назви йде ще із часів Київської Русі.

ОЛЕКСАНДР ЛЯШЕВ, краєзнавець: «В той час на території села було 9 поселень. І це найбільша кількість у всій долині Стрижня. Чи не було це тоді рій тих поселень, і назва ця дійшла аж до наших часів».

 

Книга вийшла накладом у сто примірників. Знайти її можна буде не лише в  бібліотеках області, а й центральних бібліотеках України. Досліджувати інші села автор не планує, буде займатися історією Роїща, адже тут його коріння.