Get Adobe Flash player

7 листопада для України – двічі пам’ятний день (відео)

 

Історики продовжують низку просвітницьких заходів, присвячених сторіччю української революції  та супутніх їй подій. Сьогодні, 7 листопада, виповнюється сто років з часу збройного перевороту в Петрограді – тодішній столиці Росії. Протягом більш ніж 70-ти років радянська історіографія трактувала його як Жовтневу соціалістичну революцію. Для України ж у 1917-18 роках ця подія означала початок трирічної війни і зрештою втрату своєї держави більш ніж на 70 років.

 

7 листопада для України – двічі пам’ятний день. Цього дня за новим стилем (а за старим це було 25 жовтня) сталося збройне захоплення влади в Росії більшовиками (Жовтнева революція). А 7 листопада за старим стилем (у 1917-му за календарем це було 20-те число) у відповідь на цей переворот в Україні Центральна Рада ухвалила Третій універсал, який проголошував Українську Народну республіку.

 

Тож про цей двічі пам’ятний день історики розповідають під час просвітницьких заходів, насамперед для молоді. Одна з таких зустрічей, із живим спілкуванням та переглядом документального фільму, відбулася в Чернігівському історичному музеї.

 

Третій універсал між іншим проголошував незалежний суд. Натомість розв’язана взимку 17-18-го років проти України війна принесла терор без суду й слідства. От один із експонатів Чернігівського історичного музею: постанова про розстріл влітку 1919-го року заручників – мирних громадян Чернігова: «Чрезвычайная комиссия» постановила розстріляти їх не за якусь провину, а (цитуємо) «в порядке красного террора».

 

І ще, щоб продовжити порівняння. У Третьому універсалі в листопаді 17-го року не тільки проголошувалася УНР: наступними пунктами цього документу були вперше в Україні введені 8-годинний робочий день, державний контроль над виробництвом, автономія для національних меншин, зрештою припинення участі у війні. Отже ці норми зовсім не були винайдені й принесені більшовиками, як вони це згодом трактували. Над усім цим Україна працювала самостійно. І ці традиції державотворення пов’язані з листопадовими пам’ятними датами.

Передачі


ПогодаКурси валют