Get Adobe Flash player

100-річчя проголошення Української Народної Республіки (відео)

 

До 100-річчя проголошення Української Народної Республіки в Державному архіві області відкрилася фотодокументальна виставка. Більше п’ятдесяти документів та світлин, які показують шлях до утвердження української державності, розміщені на стендах експозиції. Домінанта виставки – Третій Універсал Центральної Ради, який був прийнятий рівно сто років тому — 7 листопада 1917 року.

 

Третій Універсал Центральної Ради – основний експонат виставки «До 100-річчя проголошення Української Народної Республіки». В Державному архіві області документ зберігається надрукованим на шпальтах Чернігівської земської газети. Саме цей Універсал 7 листопада 1917-го року проголошував заснування Української Народної Республіки як автономії в складі Російської держави.

Наталія Лобанова, заступник директора Державного архіву області: «Основні позиції: націоналізація землі, перш за все, бо земельне питання було дуже важливе, було встановлено 8-годиннний робочий день, контроль за виробництвом, скасування смертної кари, свобода віросповідання, друку, слова в обов’язковому порядку».

 

В експозиції архіву представлено більше сорока документів та чотирнадцять світлин, які хронологічно охоплюють період з 1917-го по 1992-й рік. Тут представлено портрети видатних діячів Української революції, є листи з оригінальними автографами Михайла Грушевського. Розміщено документи, що стосуються чернігівської «Просвіти», зокрема листи Центральної Ради з мокрими печатками щодо створення організацій в різних населених пунктах.

Наталія Лобанова, заступник директора Державного архіву області: «Такими цікавими є серед них листи простих людей, з проханнями в конкретному населеному пункті, скажімо, Прилуччини, в селі створити «Просвіту», оскільки дуже мало було населення, яке знало українську мову, культуру».

 

Виставка діятиме протягом трьох тижнів. Наталія Лобанова каже, останнім часом до архіву звертається все більше людей і не лише, щоб подивитися такі експозиції. Окрім науковців та студентів, яким необхідно працювати з документами, приходять пересічні громадяни. Їм цікаво дізнатися про свій родовід та історію рідного міста чи села. Цього року багато документів розсекречують.

Наталія Лобанова, заступник директора Державного архіву області: «Необхідно провести ці документи за обліковими документами після розсекречення для передачі їх у користування вільне в читальному залі. Наступного року це буде дуже велика кількість документів розсекречених Чернігівського облвиконкому до 1991 року».

 

Таку роботу фахівці архіву проводять спільно зі Службою безпеки України, Національною поліцією та іншими структурами.

Передачі


ПогодаКурси валют