Get Adobe Flash player

“Жити, пам’ятаючи” (відео)

 

Акція  “Жити, пам’ятаючи” до роковин масового вивезення у 1942 році молоді, підлітків та дітей до Німеччини пройшла в обласному молодіжному центрі. Ця дата — ще один привід віддати шану тим, кому довелося виживати в ті часи. Пам’ять про події Другої світової війни, страждання людей, які зберегли любов і людяність, в своїх історіях відтворили юні актори історико-документального «Театру Спогадів» з Дніпра. З ними спілкувалися і наші кореспонденти.

 

Ізабелла Єльнікова та Ганна Гришаєва, колишні в’язні концтаборів, зі сцени Обласного молодіжного центру вустами акторів дніпровського  «Театру Спогадів»  розказали історії свого життя і своїх перемог. Триста чернігівських школярів, студентів, курсантів мали можливість дізнатися про долі восьмирічних рабів, дев’ятирічних робітниць, десятирічних піддослідних у медичних експериментах. Все це було зовсім недавно. 75 років тому.

Олена Антоненко, менеджер проекту: «Це не простий театр з мізансценами,  це історико-документальний театр. Ми нічого не вигадуємо, це історії реальних остарбайтерів, які пережили лихоліття війни».

 

Марія Терентєва навчається в 122-й Дніпровській школі, в театрі   третій рік поспіль переймається прочитаним і почутим.

Марія Терентєва, учениця школи № 122 (м.Дніпро): «Вони мають на мене колосальне враження, я бачу історії дітей, які в моєму віці пережили такі складні випробування. І я маю таку велику школу життя і не маю право робити щось погане, не достойне цієї історії».

 

Одним з героїв історії є Маркіян Демидов, голова Української спілки в’язнів-жертв нацизму, колишній малолітній в’язень концтабору «Саласпілс».

Маркіян Демидов, голова Української спілки в’язнів-жертв нацизму: «Мы не должны были получать грамоту. Мы должны были уметь считать до 100, уметь расписаться, знать дорожные знаки. С восьмилетнего возраста каждый славянин считался работоспособным и должен был быть использован… для трудового рабства».

 

За різними оцінками до Німеччини за роки війни на примусові роботи в концтабори було вивезено 2,5 мільйона українців.  Статус жертв нацизму на 1 січня 2000 року мали 737 тисяч людей.   Нині їх залишилося  в 20 разів менше.