Get Adobe Flash player

Рік Коропської ОТГ (відео)

 

Чернігівщина у трійці лідерів з реформи децентралізації. Моніторинг щомісяця проводять у Мінрегіонбуді. Нагадаємо, в області діє 19 об’єднаних тергромад, ще 18 чекають на вибори голів та депутатського корпусу. 18 грудня 2016 року перші вибори відбулися у Коропській ОТГ. Як живе сьогодні ця громада і чому досі не створено Понорницьку ОТГ – про це далі.

Коропська ОТГ – це 16 сільських рад і Коропська селищна рада. На площі у 835 квадратних кілометрів проживає  близько 16 тисяч чоловік. Громада велика – об’єднує 45 населених пунктів і, як каже її голова Віктор Журавель, йому і досі не вдалося об’їхати кожен з них. Головний здобуток перших десяти місяців після об‘єднання – досягнення порозуміння між депутатами незалежно від партійної приналежності.

Віктор Журавель, голова Коропської ОТГ: «Ми домовились зразу,  що ми повинні відкинути всю політичну доцільність і працювати тільки на розвиток і роботу в громаді. Ніяка політика не повинна на цьому рівні бути на будь-яких проявах».

Близько десяти місяців працюють на розвиток громади. Коропська ОТГ себе  позиціонує як соціально відповідальна громада, було прийнято рішення на цей перехідний період допомагати і тим установам, які залишилися в районному підпорядкуванні.

Віктор Журавель, голова Коропської ОТГ: «Ми взяли на себе функції утримання бюджетних установ, які знаходяться в районному бюджеті, і от на даний час близько 10 мільйонів гривень з бюджету громади передали на утримання районних установ, утримання закладів, фінансування програм місцевих».

Головне при створенні для кожної громади – її спроможність. Коропський район – дотаційний, тобто на утримання бюджетної сфери постійно потребує допомоги від держави. Великих промислових підприємств на території громади немає, тому, як не парадоксально, наповнює бюджет бюджетна сфера.

Наталія Басанець, начальник відділу фінансів Коропської ОТГ: «Станом на сьогодні бюджет громади складає близько 103 мільйона гривень, це включаючи загальний і спеціальний фонди. Власні надходження становлять 37% — це 38 мільйонів гривень».

В Коропській ОТГ створені всі ключові профільні відділи. Працюють над соціальним захистом населення та будують свій Центр надання адмінпослуг. Відкрити його планують до початку нового року.

В Коропі, як і в інших тергромадах, одразу після утворення взялися за роботи з благоустрою. Близько 5 мільйонів гривень пішло на упорядкування пам’ятників, кладовищ, прибирання вулиць. Почали впроваджувати заходи з енергоефективності, встановили систему відеоспостереження, а також взялися за вуличне освітлення, в самому Коропі замінили близько тисячі ламп, а по громаді 2.5 тисячі. Хочуть ремонтувати і дороги, але не можуть знайти виконавця робіт.

Сьогодні здатне наповнювати бюджет комунальне підприємство «Благоустрій». Ще рік тому тут були хащі. Сьогодні підприємство вже має прибуток у 1 мільйон 300 тисяч. Хапаються за будь-яку роботу, яка є у громаді. 39 працівників освоїли пилораму, столярні роботи, займаються сортуванням сміття та й самим благоустроєм.

Сергій Мурашко, директор КП «Благоустрій»: « Ми беремся за всю роботу. У нас є будівельна бригада. Селищна рада дає нам об’єкт в дитячому садку зробити ремонт кімнати, каналізацію, ми це беремся, бо ми знаємо, що ми зробимо. Пам’ятники установка, ми це робимо. Що дають, де можна заробить – ми за все беремся».

За даними Мінрегіонбуду загалом по Чернігівщині 19 опорних шкіл, 7 з яких створено саме у ОТГ. Коропська школа, єдина у селищі, в цьому році теж стала опорною. Загалом на території громади 9 шкіл та 8 дитячих садочків.

Іван Головешко, директор Коропської ЗОШ: «Всього сорок дітей ми підвозимо. Є два в школі автобуси нові. І відстань у нас, якщо тут 14 кілометрів до Билки, то тут по 7 кілометрів. Два рейси і зараз раз і привезли, відвезли і все нормально».

У школі є три спортивні зали, два комп’ютерні класи, працюють секції, а тепер ще буде й футбольний майданчик зі штучним покриттям. Будівництво його зараз завершують.

15 кілометрів з Билок до Коропа їздить Ярослава. Вона разом ще з шістьма однокласниками прийняли рішення перейти до опорної школи.

Ярослава Євко, учениця Коропської ЗОШ: «Спочатку було важко, а зараз привикли. Тут у мене більше друзів, директор хороший, вчителі всі добрі».

Зараз у школі ремонт: роблять санвузли — всі 18. Старі, кажуть вчителі, не витримували жодної критики.

Олег Мельоха, заступник Коропського селищного голови: «Будівля здалась в експлуатацію 20 років назад в 1997 році. За двадцять років тут жодного ремонту не було. Труби вже прийшли в негодність, плитка вся була: половина обпавша, половина – ні; труби поржавіли, перекриті були крани. Це була необхідність».

Давно потрібна була і логопедична група у місцевому дитячому садочку, адже з дітьми з вадами мовлення тут ніхто не займався. Тепер освітяни залучили грантові кошти і з 1 вересня запрацював спеціалізований кабінет.

Наталія Коваль, вчитель-логопед ДНЗ «Дзвіночок»: «Один єдиний він на весь район. Тобто з району приїжджають з усього, плюс своїх дітей дуже багато в садочку, тому це був необхідний крок».

Зроблене місце і для занять з психологом. Зміни в громаді, кажуть вихователі, надихнули і вони своїми силами відремонтували спортивну залу у садочку. Про переваги об’єднання сьогодні вони говорять з легкістю.

Тетяна Чернявська, практичний психолог ДНЗ «Дзвіночок»: «Спочатку був острах, можу сказати з особистого досвіду. Спочатку була якась тривога, що буде, чи вистачить коштів. Поки що нема затримок з зарплатою, поки що все стабільно».

За перспективним планом у Коропському районі дві ОТГ. Досі зволікають з об’єднанням у Понорниці, адже в переліку, затвердженому Кабміном її не було.

Микола Силенко, консультант Офісу реформ при Чернігівському регіональному відділенні Асоціації міст України: «Довгий час точилися дискусії і навіть спекуляції окремих сільських голів на предмет того, що «от що ми будемо приєднуватись до Понорниці, її нема, вона не буде на прямих міжбюджетних, ми не отримаємо цих переваг». Але буквально кілька тижнів тому Міністерство регіонального розвитку спільно з обласними адміністраціями напрацювало перелік потенційних адміністративних центрів по всій Україні і довело його як рекомендаційний, і в цьому переліку по Чернігівській області передбачається 54 адмінцентри, фактично 54 ОТГ, і там вже є Понорниця».

Віктор Журавель – голова Коропської ОТГ: «На мою думку, їм давно треба об’єднуватися. Вони втрачають час, втрачають додаткові надходження, які процес децентралізації дає об’єднаним громадам.  Це втрата часу. Прийде той час, по-польському варіанту, коли вони проснуться в Понорницькій ОТГ».

Отже Мінрегіон рекомендує створення в Понорниці адміністративного центру і зараз має розпочатися по-новому процес створення Понорницької ОТГ.

 

 

Передачі


ПогодаКурси валют