Get Adobe Flash player

Роботи художника Арона Ржезнікова поїдуть до Краматорська (відео)

 

Художник із Чернігова покаже жителям Донбасу, яким був Краматорськ до війни – ще до Другої світової. Працівники Чернігівського художнього музею за кілька днів повезуть до Краматорська виставку робіт Арона Ржезнікова – художника, твори якого зберігаються в фондах  музею. Арон Ржезніков  у 30-ті роки зробив замальовки того, як починав працювати Новокраматорський машинобудівний завод, який і зараз є одним з найбільших промислових підприємств України.

 

Працівники Чернігівського художнього музею збирають картини в  подорож на Донбас. Колекція по-своєму унікальна. Тридцять три твори мистецтва і разом з тим тридцять три документи, які зафіксували епоху. Сюжети більшості робіт – будні Новокраматорського машинобудівного заводу.  Це живописні полотна, акварелі й малюнки, автор яких – Арон Ржезніков – писав їх наприкінці 30-х років.

 

Арон Ржезніков народився в Чернігові, тут навчався в реальному училищі й брав перші уроки живопису у Миколи Тарловського. Згодом він закінчив у Москві відомий навчальний заклад – Вищу художньо-технічну майстерню, і жив здебільшого в цьому місті. Сучасники цінували талант Ржезнікова, називали «новим Левітаном». Він писав у реалістичному стилі, однак у багатьох роботах використовував прийоми імпресіоністів, як у цих пейзажах, зроблених у Чернігові, куди він постійно приїздив. Тут можна впізнати пагорб у селі Яцево (зараз – Новоселівка, при в’їзді до Чернігова), а ось сріблясті тополі в Мар’їному гаю біля Стрижня.

 

Поїздки художників на великі підприємства й своєрідні творчі репортажі з місця подій були звичайною практикою в тридцяті роки. На Новокраматорському заводі Арон Ржезніков зафіксував зовнішній вигляд підприємства; зобразив цехи, які випускають металургійне й шахтове обладнання; працівників за роботою. Точність у деталях і портретна схожість надає цим творам додаткову цінність документу. Тому в Краматорську хочуть зробити копії робіт Ржезнікова для себе.

 

Новокраматорський завод і зараз є промисловим гігантом з тисячами робітників, машини його виробництва працюють у 49-ти країнах світу, в тому числі в Японії, Німеччині, Франції. На заводі влаштовують свято до річниці профспілки, до участі в якому й запросили  чернігівських музейників.

 

Арон Ржезніков під час Другої світової війни пішов добровольцем на фронт і в 43-му році загинув. Тож і його доля, і його творча майстерність є своєрідним містком у просторі й у часі: між Черніговом і Донбасом, між історією й сучасністю.
 

Передачі


ПогодаКурси валют