Get Adobe Flash player

Досвід Словаччини — готові рішення для енергозбереження в України (відео)

 

Міста, в яких більшість будинків панельні, вкрай неефективні  в плані енергозбереження. Це – наше сьогодення і вчорашній день Словаччини. Там так само кілька років тому цю проблему почали вирішувати комплексно — реконструкціями житлових масивів та залученням відновлювальних джерел енергії. Сьогодні словацькі партнери презентували свій досвід чернігівцям.

Утеплення стін, стель, підвалів, нові вікна у під’їздах, реконструкція труб, електропроводки, ремонт балконів та ліфтових шахт. Успішні проекти з енергозбереження, реалізовані в Словаччині, представили чернігівським партнерам на міжнародному форумі.

Олександр  Дулеба, директор дослідницького центру Словацької асоціації зовнішньої політики: «Тут дуже великі є співпраці на рівні муніципалітетів, і, як ви зрозуміли, у нас дуже подібна інфраструктура, та спадщина, яка в нас була ще з минулого режиму. І мета цього проекту – це донести цей досвід і допомогти створити партнерство між українськими і словацькими муніципалітетами та компаніями, які це робили для словацьких міст».

Михайло Гончар, президент центру глобалістики «Стратегія XXI»: «Які можуть бути проекти, як вони можуть фінансуватися, яким чином вони можуть бути оформлені. Тому що справа полягає в доволі примітивній речі:  на місяцях елементарно не знають, як оформити проект. В той же час закордонні спонсори кажуть, що є гроші, але ми не знаєм, кому їх дати, тому  що немає якісно підготовлених проектів».

Як  позитивний виняток  називають проект заміни вуличного освітлення в Мені.  Ідея модифікації на півмільйона євро, як кажуть спеціалісти, повністю відповідає вимогам закордонних спонсорів і офіційно фігурує на сайті міжнародного фонду допомоги.

Дмитро Іванов, депутат обласної ради: «На теренах області реалізується багато проектів, зокрема, в Прилуках по термомодернізації.  В Ніжині, в Чернігові реалізуються проекти, але хотілося б, щоб був комплексний підхід, не затикаючи дірки, а вирішувати питання комплексно. Дуже важливо  маючи якийсь ресурс, його правильно вкласти. Як член комісії державного фонду регіонального розвитку, я бачу деякі проекти, не спрямовані на розвиток».

«Потрібні освічені молоді люди із знанням англійської мови та  новими ідеями» — до співпраці закликають і словаки, і українці.

Михайло Гончар: «Насправді успіх реформ залежить не від того, що там прийнято у Верховній Раді чи в будинку уряду. Реформи йдуть тоді, коли вони йдуть знизу. Не треба чекати, що хтось десь там на горі прийме класний закон і все запрацює одномоментно».

Сергій Сергієнко, заступник голови облдержадміністрації: «Ми знаємо, що в нас є багато питань, які пов’язані з законодавчою базою, яку потрібно змінювати. Це субсидії, які  ми продовжуємо надавати і розуміємо, що прийшов час, коли їх треба передати адресно населенню, для того, щоб воно зрозуміло, яким чином нам далі йти і заощаджувати кошти».

Гості із Словаччини розповіли про найкращі проекти, запроваджені на їх батьківщині, обговорили можливості фінансової підтримки в  цьому напрямку. Досвід країни,  яка відповідає у «Вишеградській четвірці» за енергетичний напрямок і має схоже минуле, дозволить ефективніше і швидше підтримати і інші громади в їх прагненні економити енергію.

 

Передачі


ПогодаКурси валют