Get Adobe Flash player

Злочин є, а кара? (відео)

За даними поліції, за два останні роки в області жодна зі справ, пов’язаних з протиправними діяннями стосовно працівників засобів масової інформації, навіть не була скерована до суду, лише по одній справі оголошена підозра, і то підозрюваний у розшуку. У Чернігові представники регіональних мас-медіа із правоохоронцями обговорювали питання порушення прав журналістів.

 

Це був листопад 2015-го. Загіпсована рука – журналіст Владислав Савенок демонструє нашій знімальній групі результат зустрічі з охоронцями, які були задіяні в проведенні агітаційного заходу тоді ще одного з кандидатів у чернігівські мери. За словами журналіста, йому перешкодили виконувати професійні обов’язки та застосували силу. Поліція кримінальну справу тоді порушила за статтею 125 Кримінального кодексу – нанесення легких тілесних пошкоджень. Нині стаття перекваліфікована на 171-шу — «Перешкоджання професійній діяльності журналіста». Майже два роки минуло – логічного завершення поки немає. За словами журналіста, він переконаний, що прокуратура і поліція зробили все, аби ця справа об’єктивно не розслідувалася. Владислав Савенок, журналіст: «Коли слідство почалося, і після року цього розслідування я побачив, що ті люди, які були дійсно свідками, вони не допитані, вони просто усунуті. Коли з’явилися зовсім інші свідки, які бачили, що я там на когось нападав. Я підозрюю, що під час того інциденту всі люди, які знаходилися в полі зору і не знаходились, були певним чином простимульовані (що на роботі залишаться або фінансово), щоб вони свідчення давали або не давали».

 

Нині по справі Владислава Савенка, за словами представників поліції, триває додатковий допит свідків. Галина Луговська, заступник начальника слідчого управління ГУНП в області: «Свідків, які знаходяться поза межами Чернігівської області, які проживають в Київській області, а також в районах Чернігівської області.  — Тобто ви зараз шукаєте свідків? – Да. Якась там зацікавленість з боку слідства чи ще когось з поліцейських, я вважаю, нічого там такого немає. Тому що по цьому провадженню стільки слідчих дій проведено, і експерименти, і допити всіх свідків. Якщо слідчий когось не допитав, то ви подайте клопотання».

 

За статистикою головного управління Нацполіції в області, за два роки в Єдиному реєстрі досудових розслідувань було зареєстровано 17 проваджень за статтями Кримінального кодексу, які безпосередньо стосуються журналістської діяльності. Було одне провадження по статті «Погроза або насильство щодо журналіста», воно закрито. Три справи по статті «Умисне знищення або пошкодження майна журналіста» — дві закриті, по одній розслідування триває. Найбільше проваджень – за статтею 171 Кримінльного кодексу «Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів». Галина Луговська: «Стаття 171 — 13 кримінальних проваджень, з яких 9 – закрито, у 4 – досудове розслідування триває. Тобто ще рішення остаточно не прийнято. Також за іншими статтями Кримінального кодексу маємо 10 кримінальних проваджень. Це крадіжки (п’ять кримінальних проваджень), заподіяння легкого тілесного ушкодження (два кримінальних провадження), умисне знищення або пошкодження майна, погрози, втручання в роботу електронних систем. По рішенням – з 10 п’ять кримінальних проваджень закрито, по одному зупинено розслідування і підозрюваного оголошено в розшук, і в чотирьох кримінальних провадженнях досудове розслідування триває».

 

До суду жодне з проваджень, зареєстрованих за два роки, скеровано не було. Є тільки одне з підозрою. Більшість проваджень закриваються. За словами Галини Луговської, якщо говорити про статтю 171-шу (перешкоджання журналістській діяльності) — в основному це відсутність складу злочину. Галина Луговська: «Прокуратура здійснює процесуальний контроль, керівництво досудовим розслідуванням. Якщо ми звертаємось з проектом повідомлення про підозру, в цьому році нам не погодили жодного. Як вказує прокуратура, недостатність доказів. Але у нас по деяким провадженням вичерпані можливості. Ми провели всі необхідні слідчі дії, але достатніх доказів для повідомлення про підозру ми не добули».

 

Представники прокуратури на обговорення, хоч і були запрошені, не з’явилися. У свою чергу, прес-служба обласної прокуратури у письмовому вигляді повідомила : «Органами прокуратури області вжито скоординовані заходи та посилено нагляд за додержанням законів при провадженні досудового розслідування у кримінальних провадженнях, пов’язаних з перешкоджанням професійній діяльності журналістів».

 

А поки журналіст Владислав Савенок чекає, чи дійде його справа до суду. Владислав Савенок: «Справа не завершена. Якщо хтось думає, що я вибачив цей незначний інцидент… Я за двадцять з лишнім років своєї діяльності ніколи не лежав на підлозі кинутий, як журналіст. Хоча я про це заявляв. І я доведу до того, щоб вони вибачилися публічно. Бодай на телеканалі, де вони розповсюдили на мене, вибачте брехню щодо цього інциденту».

Передачі


ПогодаКурси валют