Get Adobe Flash player

«Боротьба за Незалежність очима митців» (відео)

 

У Чернігові у музеї сучасного мистецтва «Пласт-Арт» відкрилась виставка до Дня Незалежності. Поряд з роботами відомих на весь світ українських художників — роботи дітей, учнів обласної художньої школи. Своє бачення боротьби українців за вільну державу представили і художники-переселенці з Донбасу і воїни АТО. З відкриття виставки – наш наступний матеріал.

 

До Дня Незалежності у Чернігові грандіозна виставка. Поряд з роботами знаних художників Анатолія Гайдамаки, Владислава Шерешевського, Петра Антипа – картини, написані дітьми. Також у «Пласт-Арті» представлено велику кількість робіт художників-переселенців з окупованого Донбасу.

 

Вони залишили свою домівку під дулом автомата. Творче подружжя Антоніо Шевченко та Алекс Єськової вже чотири роки живе у Києві.

Алекс Єськова, художниця: «У нас началась война. Наш город захватили российские оккупанты. Нашу машину, когда мы выезжали, захватила банда на вид похожих на чеченцев. Мне приставили к виску автомат и пытались забрать машину, может захватить нас, я не знаю. Мы легли в машину, нажали газ, уехали, и, слава Богу, не стреляли».

 

Ще до початку війни Алекс з Антоніо почали спільний проект «Мутагенез», мета якого – звернути увагу світової спільноти до  збройного конфлікту в самому географічному центрі Європи. І разом з тим вони говорять про проблему тероризму в усьому світі.

Алекс Єськова, художниця: «Это проект-исследование деформации украинского генотипа под внешним влиянием. То есть мы исследуем эту тему, и для нас это очень важно, и мы ее будем показывать и дальше».

Антоніо Шевченко, художник: «Почему произошла война, почему произошол этот весь коллапс, почему  произошла эта дикая совершенно война. Мы изображаем в этом проекте».

 

На противагу кризі національній та культурній – портрети відомих українців. Антоніо Шевченко поставив собі за мету створити цілу серію портретів людей, які зробили Україну Україною.

Антоніо Шевченко, художник: «У меня интересная техника. Я это позиционирую так, что идет наложение разных цветов. То есть идет прозрачность, какая-то. Портрет для меня — это эмоциональное состояние, которое я вижу у какого-то персонажа. Например, сегодня я написал вот так Гоголя, а завтра я напишу его по-другому».

 

Війна змінила долі багатьох. Він займався дизайном, створював плакати ще до початку Революції Гідності.  Роботи були зовсім інші — мирні. Тепер його плакати – це посвята Майдану, війні, що триває на Сході України, та нашим захисникам. Юрій Нерослік і сам пройшов Майдан — у Харкові. Каже, він був не такий, як у Києві, настрої тоді у місті були різні. Перші патріотичні плакати Юрій створив прямо під час Майдану.

Юрій Нерослік, плакатист, художник: «Там сепари захватили міську раду, там відбувалися доволі-таки страшні речі. Я українець, мої діти, ваші діти повинні жити у свободі».

 

Юрій Нерослік захищав Україну спочатку в Харкові на Євромайдані, а потім в зоні АТО, під Іловайськом, у Щасті. Він відомий плакатист і, разом з тим, солдат-доброволець, служив у 92-й бригаді ЗСУ.

Юрій Нерослік, плакатист, художник: «Зараз я друкую плакати, роздаю по школам бійцям АТО, на передову. Ці плакати були від Канади до передової. Плакати майбутньому поколінню я роблю, дітям, які повинні знати, хто ми такі. Ми – українці в першу чергу, і Україна — наша земля, і ми повинні її захищати».

 

Боротися за незалежну Україну треба передусім на культурному фронті. Художник та скульптор Петро Антип народився в Горлівці, хоча батьки його родом з Чернігівщини. Проживши все життя на Донбасі, він завжди відрізнявся своїми відверто націоналістичними поглядами.

Петро Антип, художник: «Для мене свято Незалежності – це перше свято, бо я багато часу, енергії віддавав, щоб розбудовувати Україну. І я бачу, що ті процеси, які проходять зараз в Україні, – все нормально іде. Нема одного воїна з шаблею. Є два воїни. Один воїн з шаблею, один з книгою. Нажаль, те, що відбулось на Донбасі – ми втратили воїна з книгою, так можна сказати».

 

Незалежність – це стан душі, волелюбство – риса, завжди притаманна українцям. Свій погляд на боротьбу українців за Незалежність представили митці.  Виставка експонуватиметься протягом всіх святкових днів.