Get Adobe Flash player

Ніжин та Прилуки випереджають Чернігів за прозорістю сфер відповідальності міської влади (відео)

Такі результати дослідження в рамках проекту «Розбудова прозорості в містах України». Його мета – допомогти керівним органам та громадськості зробити місцеву політику більш відкритою, аби у процесі децентралізації влади не відбулося децентралізації корупції.

 

Тринадцять сфер відповідальності міської влади за дев’яноста показниками перевіряли на відкритість активісти проекту «Розбудова прозорості в містах України». Він має вирішити проблему корупції в місцевих органах самоврядування. Під час децентралізації влада на місцях отримує більше повноважень, і щоб не збільшити ще й корупційну складову, потрібно працювати над покращанням відкритості і підзвітності керівних органів громадянам. Організатори проекту називають його стимулом для розвитку міст, детально ознайомитися з ним можна на спеціальному сайті. Катерина Цибенко, керівник проекту «Розбудова прозорості в містах України»: «Активні громадяни подивилися, які є проблеми в місті, і влада, яка зацікавлена це міняти. Тим більше, на цьому сайті ми розмістили рекомендації, що саме треба міняти. Просто готовий план з покращення міста з відкритості. Чим відкритіше місто, тим зручніше громадянам у ньому бути».

 

Сто найбільших міст України пройшли перевірку на прозорість, на першому місці – Львів, а Чернігів – на 28-му. Прилуки посіли 24-ту сходинку, а Ніжин – 7-му. Чимало сфер в обласному центрі отримали середню оцінку, та жодна – вищу, кажуть активісти. Є й дуже низькі показники. Катерина Цибенко: «Наприклад, в сфері освіти у нас могло бути 7 балів, а Чернігів отримав тільки один, тому що немає можливості зареєструвати дитину в школу он-лайн і в дитсадок».

 

Є багато інших факторів, які стосуються відкритості та зручності для громадян. Щодо житлової політики: передбачено можливість подати он-лайн заявку на отримання житла чи ремонт, а в Чернігові такої можливості немає. Зручність сайту міської ради для громадян під час дослідження був одним із основних показників. Заступник Чернігівського міського голови Олександр Ломако запевняє: скоро буде створено новий, покращений портал.

 

Робота організаторами проекту проведена значна, проте не всі результати відповідають фактичним обставинам, вважає громадський активіст Олександр Гашпар. Наприклад, щодо оприлюднення на сайті міської ради протоколів засідань. Олександр Гашпар, громадський активіст: «У вашій методології вказано, що протоколи є на сайті міської ради, але, наскільки мені відомо, їх немає. Також регламентом передбачено і опублікування стенограм. Є багато запитань, тому що ці стенограми не оприлюднюються, хоча можна було б слідкувати, наприклад, за дотримання антикорупційних вимог щодо врегулювання конфлікту інтересів або головуючим, або депутатами міської ради».

 

Є у Олександра Гашпара питання і щодо термінів оприлюднення проектів рішень виконкому. Олександр Ломако, заступник Чернігівського міського голови: «Це темп роботи такий, швидше не виходить, тому що рішення, можливо і готові раніше, але поки погоджуються, поки вносяться правки, ми більше уваги приділяємо якості цих рішень, ніж оприлюдненню».

 

А от плани і графіки роботи ради оприлюднюються вчасно, хоча до них можуть непередбачувано вносити зміни. Олександр Гашпар: «Бувають моменти, коли засідання якоїсь ради або комісії вносить безпосередньо за годину або взагалі за 15 хвилин до початку цього засідання. І хоча там розглядаються питання місцевого значення, неможливо відреагувати і прибути на це засідання». Олександр Ломако: «Дійсно в роботі нерідко, тому що робота інтенсивна, плани міняються часто і у керівників, і у міського голови, виникають якісь речі терміново, наприклад, міський голова має терміново виїхати у відрядження. Переносимо комісію, яка мала відбуватися завтра або на наступному тижні, за годину буквально скликаємо учасників і вносимо зміни в план».

 

Проект «Розбудова прозорості в містах України» передбачає також проведення навчальних семінарів щодо покращання результатів рейтингу. На них запрошуватимуть представників влади, громадських активістів, журналістів. Катерина Цибенко: «Пізніше ми надамо громадським активістам будувати свої плани покращання ситуації в місті, як вони це бачать, і потім ми підтримаємо фінансово найкращі ініціативи. Коли це все буде втілено, ми ще раз виміряємо прозорість і подивимося, який ефект це мало на міста».

 

Наступного разу рейтинг у Чернігова має бути значно вищий, впевнений Олександр Ломако. Адже більшість рекомендацій з відкритості вже почали запроваджувати ще до того, як розпочався проект.

Передачі


ПогодаКурси валют