Get Adobe Flash player

«Проектний менеджмент для початківців», або де знайти кошти новоствореним ОТГ (відео)

Вже сорок три відсотки території області, на яких проживає третина населення, – це об’єднані територіальні громади. Процес їх формування триває, і перед тими, хто береться керувати новоствореними ОТГ, постає безліч нових завдань. Серед основних – залучити додаткові кошти на розвиток. Такі можливості є, але для цього потрібно писати відповідні проекти. Допомогти громадам посилити свою спроможність беруться експерти Центру розвитку місцевого самоврядування.

В Україні 542 об’єднані територіальні громади, 19 з них – на Чернігівщині. В рейтингу областей, які найкраще формують спроможні ОТГ, наша на третьому місці. І хоч децентралізація проходить уже не перший рік, питань, в тому числі і проблемних, щодо цього процесу багато.

Ірина Кудрик, директор Чернігівського центру розвитку місцевого самоврядування: «Рівень підготовки в межах попередніх повноважень не одразу встигає підтягтися до тих нових навантажень, які сьогодні покладаються на посадовців наших громад. Це і підготовка проектів розвитку, це і бюджетний процес, це і управління ресурсами громад, землею, фінансами, навіть людським ресурсом. Всі ці компетенцію потребують підсилення фаховими експертними знаннями».

Чернігівський центр розвитку місцевого самоврядування створено в рамках проекту «U-LEAD» (ю-лід), який фінансується Європейським Союзом і покликаний підтримати децентралізацію в Україні. Подібні центри є своєрідними партнерами громад у процесі становлення. Тут навчають, надають методичні рекомендації, консультують представників об’єднаних територіальних громад в процесі і після об’єднання. Адже створення ОТГ – це лише перший крок, а далі потрібно працювати над посиленням її спроможності.

Ірина Кудрик: «Формування виконавчих органів, формування бюджетів, робота вже по підготовці проектів. Ці всі підготовчі речі дуже важливі, та зараз головне, націлити громади на те, щоби шукати можливості розвитку шляхом залучення додаткових ресурсів, як із державних джерел, так і з джерел міжнародних донорів».

«Основи формування проектів регіонального розвитку» — дводенний семінар під такою назвою влаштував центр розвитку місцевого самоврядування разом з департаментом економічної діяльності облдержадміністрації. Сюди запросили представників громад, які вже сформувалися і тих, які ще тільки на шляху до об’єднання. На Срібнянщині вирішили створити одну громаду на район. Залучення коштів до місцевого бюджету дасть можливість поліпшити надання соціальних послуг жителям зокрема маленьких сіл, вважає Срібнянський селищний голова Олег Куделя.

Олег Куделя, Срібнянський селищний голова:«Треба таки укрупнитися, щоб краще надати послуги, щоб люди дійсно жили. Бо деякі сільські ради – це 200-300 людей».

Та в основному сільради у районі не дотаційні, а самі себе забезпечують, запевняє Олег Куделя. Край сільськогосподарський, і саме це береться за основу розвитку: «У нас основна мета – сільгосппідприємствам надати ті землі, які ще залишилися поза межами населених пунктів. Щоб вони перейшли у територіальну громаду, тоді ми віддамо в оренду нашим товариствам, вони будуть обробляти цю землю, платити орендну плату, від неї у нас будуть надходження і громада буде процвітати, сподіваємося».

Багато питань і мало практики – так характеризують експерти формування громадами проектів розвитку.

Володимир Бойко, експерт з регіонального розвитку:«Поки що не звикли мислити категорією «проект» — це дещо окремий вид діяльності. У нас мислять категоріями «об’єкт». Тобто нам щось треба спорудити, або нам треба щось капітальне відремонтувати. Спитаєте, в чому мета, одразу виникне вагання. Ми хочемо показати зв’язок: як визначати правильно мету, як визначати правильно проблеми, яка з них є ключовою, як до неї йти, як правильно поставити цілі і використати наявні ресурси».

Експерти центру працюють, в основному, з новими громадами. Однак і ті, які створилися першими й уже мають досвід, отриманий на власних помилках, все ж таки теж потребують додаткових знань.