Get Adobe Flash player

Як власноруч змінити життя міста на краще? (відео)

 

Ви знаєте, як змінити життя рідного міста на краще, але не маєте на це коштів? Не біда, вже третій рік поспіль кошти на соціально важливі проекти, запропоновані чернігівцями, готова виділяти міська влада. Вперше соціальні проекти, створені саме містянами, обирали у 2015-му році, тоді у Чернігові запланували закладення 1% доходів міста на так званий «бюджет участі». У 2016-му перші 17 проектів, які пройшли суворий відбір громадськості, були профінансовані і втілені в життя. Цьогоріч в обласному центрі вже реалізуються проекти, відібрані торік. Про те, як можна стати творцем свого власного проекту і власноруч змінити життя міста на краще та що для цього треба, члени робочої групи та переможці попередніх років розповіли всім бажаючим долучитися до ініціативи.

 

26 соціальних педагогів, 13 студентів педагогічного університету та 13 з Академії пенітенціарної служби — це команда проекту «Вибір 5». Торік проект науково обґрунтованої профілактики негативних явищ серед школярів став одним із переможців Бюджету участі.

Валерій Рябуха, голова ради ГО «Центр профілактики «Вибір»: «Рік тому ми  реалізували проект «Вибір 8» про профілактику наркоманії та злочинності серед учнів восьмих класів міста Чернігова. Ми тоді охопили 15 шкіл. Оскільки проект був дуже вдалим, був дуже позитивний резонанс. І після цього значно більша кількість і соціальних педагогів висловила бажання працювати з нами в якості тренерів. Тому цього року, 17-го року, ми вже реалізуємо проект, який називається «Вибір 5». І нескладно здогадатись, що мова йде вже про учнів п‘ятих класів, і в нас уже не 14, а 26 шкіл».

 

Великий тренерський колектив має провести по 10 занять зі школярами. І це лише один з проектів запропонованих громадськістю, на який пішли кошти бюджету участі.

Нагадаємо, що практика виділення коштів з міської скарбниці прийшла в Україну з Польщі у 2015 році. Чернігів став одним з перших міст, яке долучилося до новації. За два роки на ідеї городян було виділено 11,5 мільйонів гривень. У перший же рік було втілено 17 проектів.

Олександр Ломако, заступник Чернігівського міського голови: «Минулого року в нас уже було 29 проектів-переможців на загальну суму 6,4 мільйони гривень. Тобто у нас зросло фінансування майже на два мільйони — на 1,7 млн., і зросла кількість проектів-переможців, і, відповідно, кількість поданих проектів була більша в минулому році, і кількість людей, які проголосували, також була більше. Ми сподіваємося, що ця тенденція буде підвищуватися, і в цьому році ми ще більше отримаємо і ще більше візьме участь в голосуванні».

 

Тим більше, що цього року бюджет міста зріс, а відтак більшим — у натуральних цифрах — став і 1% доходів, який ми звикли називати бюджетом участі: це 9,6 мільйони гривень. А на додачу до цього міська рада значно спростила підхід до написання проектів.

Олена Редчиць, начальник відділу звернень громадян Чернігівської міської ради: «Ми відійшли від «капітальних» і «поточних» – від понять як таких. Ми замінили на маленькі і великі проекти. Це було зроблено для того, щоб люди не прив’язувались: не всі знають, які видатки відносяться до поточних, а які до капітальних. І минулого року ми дуже багато часу витратили, пояснюючи людям, що туди не можна писати у ту статтю витрат — те, а в цю — те. 02,07+ 02,16 Залишили цю відповідальність, по бюджетному законодавству, за розпорядниками коштів».

 

Отже, на малі проекти міськрада готова виділяти до 300 тисяч, а на великі — до 1,5 мільйона. Зазнав певних змін і розподіл проектів: 75% коштів іде на фінансування великих проектів, на малі залишиться 25%. Окрім того,на сайті міськради, на додачу до звичайного, готуються запустити ще й електронне голосування.

А от вимоги до проектів не надто змінилися, головне, аби ідея була достойною.

Олена Редчиць, начальник відділу звернень громадян Чернігівської міської ради: «До нас звернулася наша міська лікарня з питанням, чи можна подати проект з, як би його правильно сказати, штучним заплідненням для жінок, які не можуть завагітніти. Чи можна взагалі таке зробити? Моє особисте враження: я кажу так, звичайно, це круто. Якщо бюджет участі буде народжувати дітей — це взагалі класно».

 

Заявки на участь проекту у конкурсі можна подавати до кінця травня, кажуть організатори, але, як показує практика, найбільшої активності варто чекати в осанні тижні прийому. Поки що ж кількість поданих заявок не перевищує десятка.

Ймовірно, причина в тому, що свої нові проекти конкурсанти ще обмірковують, як от торішні переможці «Конкордія», які цьогоріч працюють з дітками, позбавленими батьківського піклування, а на наступний рік планують роботу з дітьми АТОвців.

Віктор Мозговий, голова Чернігівської міської асоціації «Конкордія»: «У нас виникла ідея, скажемо, такий проект «Пізнай свій край, пізнай свою країну». Якщо вийде, то ми плануємо такі поїздки для цих діточок фахові, щоб вони розвивали свій світогляд, по-перше, в своєму регіоні. І знайомилися з іншими. Але розумієте, ця поїздка — це не просто екскурсія, а це робота ще й психологів і педагогів, щоб вони навчалися комунікувати між собою, щоб формувалося середовище цих дітей».

Передачі


ПогодаКурси валют