Get Adobe Flash player

Розсекречені документи про Чорнобильську катастрофу (відео)

 

Сьогодні  31-ша річниця трьохсот Хіросім — саме такою була потужність вибуху на одній атомній електростанції. Чорнобильська катастрофа, що сталася о 1:23 ночі 26 квітня 1986 року  — найбільша за всю історію ядерної енергетики за кількістю загиблих, потерпілих і розміром економічних збитків. І тривалий час залишалась найзасекреченішою.

 

На відкриття фотодокументальної виставки в Державному архіві Чернігівської області «Наш біль — Чорнобиль» запросили восьмикласників. Чорнобильську катастрофу за шкільною програмою з історії вони ще не проходили. І зі звичайних шкільних підручників не дізнаються про багато речей — тих, які були в документах під грифом «таємно». Тепер їх уже з поміткою «розсекречено» показують школярам.

Раїса Воробей, директор Державного архіву Чернігівської області: «Ці документи були довгий час під грифом «цілком таємно». Довгий час не розголошувались масштаби аварії — якби своєчасно можна було все це розповісти — всю правду, і вжити заходів щодо евакуації в першу чергу дітей — можна було б зменшити трагічні наслідки аварії».

 

Ось один із таких документів Центрального комітету Компартії України під грифом «таємно» від 26 квітня 1986 року, дня аварії: «Радіаційний фон на 6.50 по території станції до 100 мікрорентген на секунду, в Прип’яті — 2-4 мікрорентгени на секунду. Небезпеки для населення нема».

 

Насправді на момент вибуху на ЧАЕС було 2 дозиметри на 1000 Рентген — один був зруйнований, інший виявився несправним. Всі інші дозиметри були з набагато меншими лімітами вимірювання — вони могли визначити максимальний рівень радіації  в 3,6 Р/год, справжні ж рівні радіації в окремих місцях перевищували його в 5600 разів.

 

Основна маса документів, представлених на виставці — управлінські: доповідні записки, постанови бюро обкому КПУ, розпорядження виконкому облради, плани ліквідації аварії та евакуації населення.

Раїса Воробей, директор Державного архіву Чернігівської області: «Є інформація про те, скільки людей знаходилось на момент аварії на ЧАЕС — близько 200 чоловік обслуговуючого персоналу, 9 з яких одразу отримали серйозні опіки, 1 людина загинула. Про евакуацію людей з зони аварії — 28 квітня було евакуйовано 44,5 тисяч людей».

 

Всього із зони забруднення евакуювали близько 200 тисяч чоловік. Приблизно 60 % радіоактивних речовин осіло на території Білорусі — приміром, ось на цій фотографії дезактивацію верхнього шару грунту уже 23 липня 1986 року проводять в Брагинському районі Гомельської області. Чорнобильська хмара пройшлась над Європою, добравшись аж до Швеції та острова Мен. Зараз в архіві можна вільно побачити 36 таких фотографій та 40 документів, навіть судовий вирок звинуваченим у Чорнобильській катастрофі.

 

Передачі


ПогодаКурси валют