Get Adobe Flash player

«Шевченківські читання» у Седневі (відео)

 

Вшановувати Великого Кобзаря не лише словами, а й ділами прагнуть чернігівські митці й краєзнавці. У Седневі Чернігівського району вже традиційно проходять «Шевченківські читання». Не місці, де була малярня Тараса, у жовтні минулого року встановлено пам’ятний знак. А з нагоди 170-ї річниці перебування Поета в селищі започатковано мистецький проект «Седнів у живописних творах».

 

«Річка Снов». 1975 рік. Це живописне полотно видатної художниці, героя України Тетяни Яблонської. На ній зображено хлопчика, що ловить рибу. А ось і цей хлопчик – уродженець Седнева Михайло Топиха. Картина тьоті Тані для нього – спогади про юність.

Михайло Топиха , житель Седнева: «Тьотя Таня підійшла, каже: «Хлопчик, як тебе звати?» Кажу: «Михайлик». «А давай я тебе змалюю». Я кажу: «Будь ласка». Я тоді такий був, що з бідної сім’ї, кажу: «А мені дасте 50 копійок?» Каже: «Дам». Ну я й став позувати, такий малюнок получився. А тепер, виходить, у герої вийшов».

 

Репродукція картини Яблонської разом з іншими яскравими роботами українських художників, створених у Седневі і присвячених Великому Кобзарю, є частиною мистецького проекту «Седнів у живописних творах». Відтепер ці 14 картин можна побачити на території «Садиби Лизогубів». Саме на цьому місці знаходилася малярня Тараса Шевченка. 170 років тому, у 1847-му, він побував тут востаннє. Після цього чимало художників звеличували Седнів у своїх творах. Тож в Україні практично немає жодного музею, де б не було представлене це старовинне містечко. Не лише чути про них, а й бачити ці шедеври особливо важливо для молоді, вважає директор обласного художнього музею Ірина Ральченко.

Ірина Ральченко, директор обласного художнього музею: «Дуже цікаво, що Анатолій Шкурко ще у 1952-му році саме тут написав роботу, присвячену Шевченку, коли ще не було будинку творчості. Цікаво, що Михайло Лажечніков, який ще був тоді співробітником історичного музею, у 46-47 роках замальовував місця, які були пов’язані з Шевченком тут у Седневі, і липу шевченківську малював».

 

Про все це згадували під час «Шевченківських читань». Їх учасники вшановували не лише Великого Кобзаря. На початку березня відзначалося 190-річчя з дня народження Леоніда Глібова. Седнів залишив яскравий слід в житті і цього видатного митця. Вже традиційно біля його пам’ятника місцевий ансамбль «Берегиня» виконав пісню «Стоїть гора високая», написану Глібовим у Седневі.

 

Продовжилися заходи у актовій залі місцевого навчально-виховного комплексу. Присутнім вперше продемонстрували документальний фільм про Седнів, знятий у 1981-му році. Кінострічку подарували жителям селища представники Чернігівського земляцтва в Києві, придбавши її у центральному кінофотоархіві.

Передачі


ПогодаКурси валют