Get Adobe Flash player

Співпраця між громадами, місцевою владою, ЄС та ООН в дії (відео)

 

Найскладнішою частиною співпраці між громадами, місцевою владою і Євросоюзом та ООН виявились люди, кажуть учасники проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Втім, люди таки ризикнули вкласти у проект хто 10 гривень, а хто і майже 10 тисяч. Що отримали натомість — далі в сюжеті.

 

1 мільйон 460 тисяч гривень виділила Програма розвитку ООН Малодівицькій школі в Прилуцькому районі на заміну 133 вікон і 14 дверей. Щоб отримати таку суму, жителям ще 4 сусідніх сіл, для яких ця школа — опорна, довелось скластись мінімум по 10 гривень.

Людмила Синенко, директор Малодівицької школи (Прилуцький район): «Сумнівів, що ми провалимо проект, не було. Але першим кроком треба було ознайомити батьків, громади з проектом».

 

Спільний проект ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» — дольовий. Свою фінансову частку в нього мають внести і місцева влада та самі люди. До ремонту Малодівицької школи Прилуцька райрада «доклала» майже 300 тисяч гривень з бюджету, мешканці 5 сіл, які об’єднались у громадську організацію, — 75 тисяч. Створення громадської організації — обов’язкова умова участі в проекті, адже всі кошти надходять на її рахунок.

Олександр Сивенко, заступник Прилуцького міського голови: «Найбільший страх у людей був, що може не получитись, що це якась афера. І важко було зв’язати громадськість з виконкомом — тендер проводить громадська організації чи ОСББ».

 

Допомога ОСББ, зокрема, з енергозбереження — один із напрямків проекту. Завдяки йому ОСББ «Дельта» в Прилуках зробило капітальний ремонт під’їздів та замінило вікна і двері. Навіть стояло в черзі на участь в проекті — ПРООН виділила 247 тисяч гривень, міська влада — 222 тисячі, самі мешканці назбирали 24 тисячі — по 200 гривень з квартири.

 

А от членам теж прилуцького ОСББ «Діамант 19» утеплення фасаду своєї 9-типоверхівки обійшлось значно дорожче.

Галина Кеда, член ОСББ «Діамант 19» (м. Прилуки): «Ми платили за квадратний метр. За мою квартиру — 5 тисяч гривень. Не шкода цих грошей — вони нам окупляються уже в цьому опалювальному сезоні. Ми зрозуміли, що це економія, а у мене тим паче індивідуальне опалення».

Галина Підгорна, заступник голови ОСББ (Діамант 19» (м. Прилуки): «Ми зібрали людей і визначали пріоритети, що зробити. Тарифи на енергоносії постійно зростають, тому пріоритетним завданням було визначено утеплення будинку».

 

Так само різняться і внески мешканців двох багатоповерхівок у Ніжині.

Ніна Подколзіна, координатор проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» в Чернігівській області: «Умови для всіх ОСББ однакові: 50% — ПРООН, 45% — місцева влада, 5% — ОСББ. Але ООН робила певні обмеження, щоб якомога більше залучити громад, — не більше 13 тисяч доларів на мікропроект».

 

Тому якщо вартість проекту не «вкладалася» в обмеження, різницю доплачували мешканці будинку і місцевий бюджет. В ОСББ «Ніжинець» люди «вклалися» у свою частку —  аби отримати півмільйона гривень від ПРООН і 252 тисячі з міського бюджету на ремонт під’їздів і заміну інженерних мереж, складалися в середньому по 500 гривень з квартири.

Лілія Ровенчин, член ОСББ «Ніжинець» (м. Ніжин): «У цьому будинку вже все рушилось, він 62-го року. Сума була посильна для всіх родин».

Віра Данильчук, член ОСББ «Ніжинець» (м. Ніжин): «Дещо додавали, небагато. Але такого багатства в нашому домі, такої краси ніколи не було».

 

А от  ОСББ «Синяківське» зовнішнє утеплення будинку обходилося більше мільйона гривень, тому внесок самих мешканців склав 25%.

Людмила Герасименко, член ОСББ «Синяківське» (м. Ніжин): «І по 5 тисяч гривень, і по 9 тисяч здавали. Але проти небагато було. Ми зараз використовуємо стільки ж гігакалорій, але температура на 5-6 градусів вища. Тепер стоїть питання, як ми можемо економити на опаленні».

Григорій Олійник, заступник Ніжинського міського голови: «Це такі для Ніжина були потужні проекти. Це підштовхнуло громаду, ОСББ. Реальна допомога — фінансова, але основне — люди навчилися говорити між собою, розробляти і реалізовувати плани. В цьому році проводився конкурс — 5 ОСББ на місце було».

 

Окрім заходів з енергоефективності, в Ніжині і Прилуках проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» допомагає реалізувати програму «Смарт-Сіті» — в Прилуцькій міській раді встановили систему електронного голосування, в обох містах запроваджують електронну реєстрацію для отримання медичних послуг, а в Ніжині невдовзі має запрацювати електронна програма «Відкритий бюджет» з інтерактивною картою витрачання бюджетних коштів та мобільний туристичний додаток.

Передачі


ПогодаКурси валют